MENU

Cmentarz komunalny w Łaziskach Górnych

Regulamin

Regulamin Cmentarza Komunalnego w Łaziskach Górnych

 

Cmentarz, jako miejsce oddawania czci Zmarłym, powierza się trosce odwiedzających i prosi się wszystkich przebywających na jego terenie o przestrzeganie poniższego regulaminu.

§1

Cmentarz komunalny zlokalizowany jest przy ul. Orzeskiej w Łaziskach Górnych. Cmentarz otwarty jest codziennie.

§2

Zarządcą cmentarza jest Zakład Inżynierii Miejskiej w Łaziskach Górnych, którego siedziba mieści się w Łaziskach Górnych przy ul. Chopina 17.

§3

Zarządca cmentarza przyjmuje interesantów w dniach i godzinach urzędowania tj.:

  • poniedziałek od 700 do 1700,
  • wtorek – piątek od 700 do 1500.

§4

Pogrzeby odbywają się w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1400. W szczególnych przypadkach zarządca cmentarza może wyrazić zgodę na przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej w innych dniach lub godzinach.

§5

Osoby przebywające na terenie cmentarza powinny zachowywać się stosownie do charakteru i powagi miejsca. Pogrzeby i czynności związane z kultem zmarłych nie mogą być w żaden sposób zakłócane.

§6

Odpady powstałe w wyniku porządkowania grobów należy umieszczać do pojemników przeznaczonych na ten cel.

§7

Zabrania się:

  • spożywania alkoholu i przebywania na cmentarzu w stanie nietrzeźwym,
  • wprowadzania zwierząt,
  • samowolnego sadzenia drzew i krzewów oraz ich usuwania,
  • niszczenia zieleni i wyposażenia cmentarza,
  • umieszczania nekrologów w miejscach innych niż do tego wyznaczone,
  • prowadzenia działalności handlowej i reklamowej.

§8

Uzyskania zgody Zarządcy wymaga:

  • prowadzenie prac ziemnych i kamieniarskich oraz innych,
  • zagospodarowanie otoczenia grobów (utwardzenie powierzchni wokół grobów, ustawienie ławeczki, itp.),
  • wjazd na teren cmentarza pojazdami mechanicznymi.

§9

  1. Szczegółowe warunki wykonywania przez Wykonawców na cmentarzu komunalnym prac ziemnych i kamieniarskich określa Zarządca Cmentarza.
  2. Wszelkie prace ziemne i kamieniarskie wykonywać należy od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500.

§10

Za zniszczenia i szkody powstałe w związku z działaniem siły wyższej, sił przyrody, wyłącznej winy osoby trzeciej (kradzież, akty wandalizmu itp.), Zarządca Cmentarza nie ponosi odpowiedzialności.

Zasady dotyczące miejsc grzebalnych na Cmentarzu Komunalnym w Łaziskach Górnych

§1

Na cmentarzu komunalnym urządza się następujące groby:

  1. groby ziemne (pojedyncze, podwójne, głębinowe),
  2. groby murowane (grobowce),
  3. groby urnowe.

§2

Urządzanie nowych miejsc grzebalnych odbywa się według kolejności miejsc i zgodnie z planem zagospodarowania kwater.

§3

Przydzielenie miejsca do pochówku na cmentarzu następuje po przedstawieniu przez osobę zainteresowaną pochówkiem karty zgonu (część przeznaczona dla administracji cmentarza).

§4

Miejsce pochówku ustala się z Zarządcą cmentarza.

§5

Zarządca cmentarza udostępnia miejsce grzebalne po wniesieniu opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem.

§6

Grób ziemny pojedynczy i podwójny nie może być użyty do ponownego pochowania w nim zwłok przed upływem 20 lat i nie może być w tym czasie przekształcony na grób murowany (grobowiec).

§7

Grób ziemny pojedynczy może podlegać przekształceniu na grób głębinowy i grób murowany (grobowiec) po upływie 20 lat od chwili pochówku, po dokonaniu dodatkowej opłaty na rzecz Zarządcy cmentarza za przekształcenie grobu. Opłata ta zostanie naliczona od roku, w którym grób został przekształcony do końca okresu za który opłacono miejsce na cmentarzu.

§8

Opiekun grobu powinien poinformować Zarządcę cmentarza o zamiarze przekształcenia grobu pojedynczego na głębinowy oraz uzyskać jego zgodę składając pisemny wniosek.

§9

Opłaty za miejsce pod grób w chwili pochówku, za miejsce zarezerwowane oraz za przedłużenie okresu użytkowania grobu jak również rezerwacji pobierane są na okres 20 lat (wyjątek grobowiec – 50 lat). Po tym czasie bez wezwania Zarządcy cmentarza należy ponownie wnieść stosowne opłaty.

§10

Zarządca cmentarza nie ma obowiązku szukania osób do uregulowania opłaty.

§11

W momencie uiszczenia opłaty za rezerwację miejsca na cmentarzu na okres 20 lat (wyjątek -grobowiec 50 lat), Zarządca nie będzie pobierał opłaty za miejsce na cmentarzu w chwili pochówku.

§12

W przypadku opisanym w §11, termin wniesienia następnej, należnej opłaty za przedłużenie okresu użytkowania grobu naliczane będzie od momentu wcześniej dokonanej rezerwacji.

§13

Jeżeli przed upływem terminu 20 lat (wyjątek grobowiec 50 lat) od dnia pochówku, osoba opiekująca się grobem nie wniesie opłaty za następne przedłużenie, Zarządca cmentarza ma prawo przekopać grób i użyć go do kolejnego pochówku.

§14

  1. Rezygnacja z grobu lub miejsca zarezerwowanego powinna być złożona w formie pisemnego oświadczenia.
  2. Oświadczenie o rezygnacji z grobu powinno zawierać adnotację Zarządcy cmentarza o uporządkowaniu miejsca, tj. usunięciu pozostałości gruzu oraz innych odpadów ze zlikwidowanego grobu.

§15

Groby ziemne, murowane oraz miejsca zarezerwowane pod groby nie mogą być przedmiotem obrotu.

§16

  1. Do dysponowania wolnym miejscem w grobie ziemnym przeznaczonym do pochowania więcej niż jednej osoby uprawnieni są członkowie rodziny zmarłego spoczywającego w tym grobie według podanej kolejności:
  1. osoba dokonująca rezerwacji,
  2. współmałżonek,
  3. krewni zstępni (dzieci, wnuki itd.),
  4. krewni wstępni (rodzice, dziadkowie itd.),
  5. krewni boczni do 4 stopnia,
  6. powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

2. Prawo do grobu nie podlega regułom dziedziczenia.

Zasady wykonywania prac ziemnych i kamieniarskich na Cmentarzu Komunalnym w Łaziskach Górnych

§1

Do zakresu prac objętych niniejszymi Zasadami należą przede wszystkim: kopanie wykopów pod nowe groby ziemne i murowane, murowanie nowych grobów, przygotowywanie istniejących grobów do dochowań, przebudowy istniejących grobów oraz wykonywanie prac kamieniarskich.

§2

  1. Na terenie cmentarza komunalnego działalność gospodarczą związaną z wykonywaniem prac ziemnych i kamieniarskich mogą prowadzić wyłącznie podmioty gospodarcze uprawnione do jej prowadzenia, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego.
  2. W rozumieniu niniejszych Zasad Wykonawcą jest podmiot gospodarczy wykonujący prace wymienione w §1.

§3

Wykonawca jest rejestrowany u Zarządcy cmentarza i składa oświadczenie dotyczące znajomości regulaminów i odpowiedzialności za wyrządzone szkody.

§4

  1. Wykonawca obowiązany jest prowadzić prace w sposób wykluczający naruszenie powagi i spokoju cmentarza, przy zachowaniu szczególnego szacunku dla grobów, zwłok i szczątków ludzkich.
  2. Prowadzenie wszelkich prac na cmentarzu w czasie ceremonii pogrzebowych jest zabronione.
  3. Wykonawca obowiązany jest dopilnować, aby pracownicy byli ubrani w odzież roboczą.

§5

  1. Prowadzenie prac ziemnych i kamieniarskich wykonywać jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500.
  2. Prowadzenie prac i wjazd na teren cmentarza możliwe jest po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia Zarządcy cmentarza.

§6

Wykonawca zobowiązany jest zgłosić Zarządcy Cmentarza przystąpienie do prac i ich zakończenie. Zauważone uszkodzenia nagrobków, roślin i infrastruktury cmentarza w pobliżu planowanych prac Wykonawca powinien zgłosić na piśmie Zarządcy Cmentarza przed rozpoczęciem prac.

§7

  1. Zabrania się zastawiania dróg i przejść pojazdami, maszynami, sprzętem i materiałami budowlanymi.
  2. Materiały sypkie należy składować wyłącznie na wyłożonych foliach budowlanych.
  3. Przygotowanie zaprawy murarskiej może odbywać się tylko w specjalnych pojemnikach.

§8

Wykonawca obowiązany jest do przestrzegania wszelkich uwag i zaleceń wydawanych przez pracownika Zarządcy Cmentarza w trakcie wykonywania prac.

§9

  1. Wykonawca obowiązany jest zachować czystość i porządek na terenie wykonywanych prac.
  2. Zabrania się wylewania na terenie cmentarza i w jego obrębie (również do studzienek kanalizacyjnych) niewykorzystanej zaprawy murarskiej oraz wody użytej do mycia narzędzi.
  3. Po zakończeniu prac Wykonawca zobowiązany jest do uporządkowania miejsca wykonywania prac i jego najbliższego otoczenia.

§10

Przy prowadzeniu prac Wykonawca obowiązany jest przestrzegać przepisów prawa budowlanego, bhp i sanitarnych.

§11

Za prawidłowe prowadzenie prac i jakość użytych materiałów odpowiedzialność ponosi Wykonawca.

§12

  1. Wykonawca odpowiada za wyrządzone przez siebie szkody.
  2. W zależności od zaistniałej lub zagrażającej ze strony Wykonawcy szkody zastrzega się stosowanie stałego lub czasowego zakazu działalności na cmentarzu tych Wykonawców, którzy nie będą przestrzegać niniejszych zasad i Regulaminu Cmentarza.

§13

  1. Rodzaj powierzchni grzebalnych i wymagania, jakim musi odpowiadać ich zagospodarowanie oraz wymagania, jakim muszą odpowiadać groby oraz inne miejsca pochówku zwłok i szczątków określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz.U.2008.48.284).
  2. Wykonawcy zobowiązani są do przestrzenia zapisów Rozporządzenia wymienionego w ust. 1.

§14

Grób przygotowany do bieżącego pogrzebu powinien być przykryty i zabezpieczony.

§15

Przygotowanie wykopu pod grób ziemny lub murowany odbywa się ręcznie. Za zgodą Zarządcy Cmentarza do kopania grobów może być użyty lekki sprzęt mechaniczny.

§16

Ziemię z wykopu lub pochodzącą z innych robót można na czas prowadzenia prac (przed jej wywiezieniem) składować przy grobie wyłącznie na wyłożonych foliach budowlanych.

§17

Nadmiar ziemi pochodzący z kopania grobów lub innych robót musi być wywieziony z cmentarza i zagospodarowany przez Wykonawcę.

§18

Przez określenie „prace kamieniarskie” rozumie się montaż nowego nagrobka, wymianę nagrobka, wymianę lub uzupełnienie elementów nagrobka, renowację nagrobka, liternictwo oraz zagospodarowanie otoczenia grobu.

§19

Wymiary nagrobka nie mogą przekraczać zewnętrznych wymiarów grobu. Przez nagrobek rozumie się trwały wystrój grobu w formie pomnika, ramy lub innej małej formy architektonicznej.

§20

Zabrania się stosowania wylewek betonowych jako fundamentów nagrobków i przy zagospodarowaniu otoczenia grobu.

§21

Termin wykonywania prac przez Wykonawcę uzgadnia się Zarządcą Cmentarza.

§22

Zdemontowane nagrobki oraz niewykorzystane materiały muszą być niezwłocznie wywiezione i zagospodarowane przez wykonawcę.                                                                                                                                                                                                         

Regulamin korzystania z kaplicy cmentarnej znajdującej się na cmentarzu komunalnym

przy ul. Orzeskiej w Łaziskach Górnych

§1

Kaplica cmentarna znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. Orzeskiej w Łaziskach Górnych.

§2

Zarządcą kaplicy cmentarnej jest Zarządca cmentarza komunalnego – Zakład Inżynierii Miejskiej w Łaziskach Górnych, którego siedziba mieści się w Łaziskach Górnych

przy ul. Chopina 17.

§3

1.Kaplica cmentarna jest udostępniana na czas przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej lub innych obrzędów związanych z pochówkiem.

2.Kaplica cmentarna może być udostępniana również w przypadku, gdy pogrzeb odbywa się na innym cmentarzu.

§4

Korzystanie z kaplicy cmentarnej jest odpłatne. Opłatę pobiera Zarządca.

§5

1.Za korzystanie z kaplicy ustala się następującą wysokość opłat za każdą rozpoczętą godzinę:

   W dni powszednie: w godzinach od 7:00 do 15:00 – 100 zł w godzinach od 15:00 do 19:00 – 200 zł

   W soboty: w godzinach od 7:00 do 13:00 – 200 zł.

2.Do opłat za korzystanie z kaplicy dolicza się podatek VAT według obowiązującej stawki.

§6

1.Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem kaplicy cmentarnej sprawuje Zarządca cmentarza.

2.Zarządca cmentarza jest jedynym dysponentem kluczy do kaplicy cmentarnej.

§7

1.Za utrzymanie ładu i porządku w czasie ceremonii pogrzebowej odpowiedzialny jest organizator pogrzebu.

2.Organizator pogrzebu zobowiązany jest do zachowania czystości w kaplicy cmentarnej.

3.Organizator pogrzebu jest zobowiązany podporządkować się poleceniom wydawanym przez pracownika Zarządcy cmentarza.

4.W kaplicy cmentarnej możliwe jest otwarcie trumny w celu pożegnania osoby zmarłej przez rodzinę i osoby bliskie oraz położenia przy trumnie wieńców i kwiatów.

5.Czas wystawienia trumny ze zwłokami w kaplicy cmentarnej ograniczony jest do 1 godziny.

6.Za przedmioty prywatne użyte do dekoracji lub obrządku pogrzebowego Zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności.

§8

W kaplicy cmentarnej należy zachować: ciszę, powagę i szacunek należny zmarłemu.

up